cz | pl | de | en

apartmán jeseníky

Tipy na výlet

Lázně Jeseník

Lázně Jeseník navazují svoji tradicí na léčbu Vincence Priessnitze. Tento proslulý léčitel je známý po celé Evropě. Lázně Jeseník snoubí tradici a vysokou úroveň lékařské péče. Díky své poloze a mimořádnému klimatu jsou lázně Jeseník vhodné k nejen k relaxačním pobytům, ale také k turistickým. Areál lázní Jeseník je citlivě vsazený do krajiny, tvoří dominantu širokého okolí a pouze odtud skýtá jedinečný výhled na celý hlavní hřeben Hrubého Jeseníku. V areálu lázní máte možnost využít klasické lázeňské a vodoléčebné procedury, wellness centrum a solnou jeskyni. Nově byl vytvořen přírodní volně přístupný balneopark, ve kterém máte možnost vyzkoušet procedury, které před více než 160 lety ordinoval právě Vincent Preissnitz.

Přečerpávací elektrárna Dlouhé Stráně

Přečerpávací elektrárna v Hrubém Jeseníku využívá půlkilometrového výškového rozdílu mezi přehradou na Divoké Desné a nádrží vyhloubenou na vrcholu Mravenečníku v nadmořské výšce 1350 metrů. V noci ji čerpadla naplní vodou, která pak v době energetických špiček padá 1,5 kilometru dlouhým potrubím do spodní nádrže. Proud roztáčí dvě turbíny v elektrárně umístěné uvnitř hory v obří kaverně o rozměrech 88 krát 26 metrů a padesátimetrové výšce. Elektrárna o výkonu 650 MW slouží od roku 1996.

Ruční výrobna papíru Velké Losiny

Manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice. Areál národní kulturní památky vám při cestách za poznáním nabízí návštěvu zdejšího Muzea papíru, vybraných pracovišť výrobního provozu, reprezentační prodejny i stylové restaurace. Papírenská manufaktura ve Velkých Losinách představuje svým návštěvníkům na dvou prohlídkových okruzích Muzea papíru tradiční výrobní techniku papíru, dějiny řemesla i řadu technických zajímavostí. Umožní vám nahlédnout do minulosti a současnosti kdysi velmi známého, ceněného a rozšířeného řemesla. Ruční papíry se více než čtyři staletí stále vyrábějí v autentických prostorách této technické a kulturní památky.

Rejvíz

Rejvíz je nejvýše položená obec ve Slezsku, nacházející se v romantické krajině uprostřed hlubokých lesů a pro svou dochovanou lidovou architekturu byla vyhlášena památkovou zónou. Je cílem turistů především díky krásným mechovým jezírkům - Velkému a Malému, která jsou centrem největší slezské přírodní rezervace - rozlehlých lesů a rašelinišť. Naučná stezka k Velkému mechovému jezírku seznamuje návštěvníky se vzácnými druhy rostlin a živočichů této oblasti. Začíná u chaty Rejvíz, ve které najdete známé vyřezávané židle s postavami zdejších usedlíků, které jsou dílem místního řezbáře.

Apartmán Jeseníky | Jeseník | 737 272 859 | stois@volny.cz